Dětské prohlídky

Cui bono?
 
Dovolím si nyní se pustit na pole spekulací a položím si řečnickou otázkuneboli pro koho je to dobré, komu to prospívá? Bohužel stále častěji mě napadá, že to nejvíc prospívá Seznamu, ačkoliv to na první pohled nemusí tak vypadat. Totální chaos ve fulltextu totiž znamená, že spousta firem, která to s internetovým marketingem myslí vážně, musí investovat do Skliku. SEO se jeví už čtvrt roku jako neefektivní, relevance výsledků je nízká a jednou z mála možností, jak se dostat na slušné pozice je zaplatit si Sklik (případně Firmy a doufat, že se přes hint dostanete do fulltextu). A Seznam toho patřičně využívá.

Otevírací doba

Otevřeno 9 - 12 hodin

Tvrz

čarokrásná krajina

Alternativní text obrázku  | © copyright

Sofi_Harmonika

Toto bude viditelný text

Další důvod, proč si mohu myslet, že není v zájmu Seznamu fulltext vracet do původního stavu, jsou tzv. Související dotazy. Jen pro upřesnění – jde o ten malý box ve spodní části stránky, který v některých případech nabízí odkazy na další podobná témata. Respektive měl by nabízet. Když si zobrazíte první stránku SERP na nějaké slovní spojení, tak nabízená témata s pokládaným dotazem opravdu poměrně souvisejí (pozor, někdy Související dotazy nejsou nabízeny). Když však přejdete na druhou nebo další stránku v SERP, jsou Související dotazy v drtivé většině případů absolutně mimo mísu.
Pár namátkových příkladů:
dotaz nabídka práce Liberec
na první straně nejsou žádné Související dotazy, na druhé straně už ale najdete toto:
čpp povinné ručení, sklopné postele, hami 2, ar oil, udělej si vlastní tričko, nejlevnější dovolená chorvatsko, půjčka před výplatou, bezdrátové teploměry na maso

dotaz plastová okna Praha
první strana nabízí všechny Související dotazy relevantní, druhá strana už je slabší:
plastová okna, založení firmy, plastová okna praha 9, lyžařské zájezdy, srovnání povinného ručení, ready made společnost, plastová okna ceník a rozměry, plastová okna praha 4

Podcast

Kastelán Lukáš Kunst

Na Karlštejně pořád objevujeme nové věci a souvislosti

Už od 14 let věděl, že bude kastelánem. Začínal jako průvodce v Jaroměřicích nad Rokytnou, poté na Bítově a na Bouzově. Byť vystudovaný inženýr, historii, hrady a zámky miluje. Už přes 20 let pracuje v Národním památkovém ústavu a už přes 20 let se upsal magickému místu, o kterém kolují nejrůznější mýty, báje a pověsti. Slouží na hradě, který byl založen českým a římským králem, později císařem Karlem IV. v roce 1348.

Žijete tím hradem 24 hodin denně a na purkrabství přímo i bydlíte. Jaké to je?

Je to jednak velká čest, jednak velká zodpovědnost, protože jste tam opravdu 24 hodin denně a 24 hodin denně musíte pořád myslet na to, aby něco nepřišlo, nestalo se. To, že člověk pobývá na tom místě, má jednu velkou nevýhodu, a to je to jakési oddělení jdu do práce a jdu z práce domů, protože jsem vlastně 24 hodin denně současně v práci. Když mi kolegové volají, když mám volno, tak ten telefon začíná vždy stejně: „Ahoj, já vím, že máš volno, ale...“ A už jste tam zpátky.

Už ve 14 letech jste věděl, že budete kastelánem. Co se Vám v tom věku přihodilo?

Ne nadarmo se říká, že k tomu přišel člověk jako slepý k houslím a v mém případě to platí dvojnásob. Pamatuji si, že mě jeden večer osvítilo cosi, že bych si měl v knihovně půjčit knížku o Vranově nad Dyjí a že si načtu něco o tom zámku, abych o něm něco věděl. A když jsem tak učinil a v knihovně mi to paní zapisovala, tak se mě zeptala: „A proč si tu knížku půjčuješ, ty tam chceš provázet?“ A vlastně v ten okamžik mi došlo, že je to nějaká činnost, která s těmi hrady a zámky souvisí. Do té doby mě vůbec nenapadlo, jak vlastně se nabírají průvodci, že to je nějaká možnost brigády a že hrady a zámky každoročně hledají kolegy na pozici průvodců. A doporučila mi, pokud vyloženě netrvám na Vranovem nad Dyjí, že bych mohl zkusit nedaleký Bítov. To byl vlastně ten prvotní impuls, kterým to všechno začalo. My jsme se s panem kastelánem skutečně domluvili a ještě tomu předcházela nabídka ze zámku v Jaroměřicích, kde jsem v červnu začal a s v srpnu pokračoval na Bítově. To byly ty první dvě štace v mém životě.

Poslechněte si celý rozhovor s karlštejnským kastelánem. Mimo jiné se například dozvíte, kdy bude dokončena probíhající obnova hradu, zda se chystají na sezonu nějaké novinky a jestli je vůbec pravda, že v dřívějších dobách do hradu nesměly vstoupit ženy. Přejeme vám příjemný poslech.

Archeolog Martin Tomášek

Archeologie nám dává vhled do minulosti

Archeologie pomáhá poznávat dějiny, ale i utvářet národní identitu. Někdo řekl, že archeologové jsou opakem popelářů. Zatímco oni se snaží ze společnosti odpadky odstranit, archeologové se je snaží najít a s jejich pomocí zrekonstruovat řetězec dějinných událostí. V Národním památkovém ústavu pracuje 45 archeologů. Jejich hlavním úkolem je poznávat, evidovat a chránit archeologické lokality. Vedoucím odboru archeologie NPÚ je doktor Martin Tomášek.

Ty se dnes věnuješ takzvané památkové archeologii. Můžeš nám vysvětlit, co to je?

Památková archeologie by měla být takovou archeologií, která se snaží poznat, zdokumentovat a zachovat. Protože archeologie sama o sobě, i když ji provedeme, jak nejlépe umíme, tak lokalitu nevratně zničí. Jenom po tu dobu, co já provozuji řemeslo a zálibu zvanou archeologie, se nesmírným způsobem změnily možnosti, jak se na tu matérii podívat, jak ji dokumentovat. To znamená, že jde o to, abychom vytvořili takové prostředí, kde ty lokality zůstanou pokud možno zachovány a součástí krajiny.  Budou se spolu podílet na jejím formování, budou v podstatě ta hodnota, která je ukryta v té zemi, v tom příběhu té zemi, a budou bohatstvím lidí, které tam žijí okolo.

Čím by ses ty nebo respektive odbor archeologie NPÚ mohl pochlubit?

Archeologové NPÚ otevřeli řadu témat. Pražské pracoviště našeho ústavu je naprosto excelentní. Teď je tu poslední obrovská, nádherná publikace věnovaná nálezu rotundy svatého Václava v areálu Malostranského náměstí. To je fantastická záležitost. Pražáci mají obecně řadu velmi závažných výzkumů a publikací.

Mohl bys jmenovat nějaký konkrétní výzkum, na kterém teď aktuálně pracujete?

Tak třeba Klementinum. Tam jsou nádherné výsledky, které tam mají. Je těžké říct: „Jo, teď jsme vykopali tohle.“ Pražské pracoviště je zářným příkladem toho, že se Praze věnuje 50 let a postupně po drobečkách dává dohromady představu o tom, jak ta Praha raně středověká a vrcholně středověká fungovala.

Poslechněte si celý rozhovor a dozvíte se například, jaký je jeho nejvýznamnější archeologický objev, jak se podílel na výzkumu egyptské Západní pouště a co to znamená tzv. garbage archeologie.

Z terénu: Reportáž z rotundy svatého Václava

NPÚ vydal novou knihu o rotundě sv. Václava v Praze. Při této příležitosti jsme se vydali přímo na místo popovídat si s autory knihy a archeology Jarmilou Čihákovou a Martinem Müllerem nejen o objevu této unikátní památky, ale i o záchranném archeologickém průzkumu, který zde před několika lety proběhl. Poslechněte si první reportáž PodCastle NPÚ, kterou připravil Tomáš Řepa.

Kráva

Na spojení venkovní žaluzie Brno najde Seznam jen 205 tisíc výsledků, ovšem hned tři Související dotazy na druhé straně jsou relevantní. Podobné je to i u plastová okna Praha, kde je sice výrazně více nalezených výsledků, ale také více relevantních Souvisejících dotazů. V obou těchto případech se ceny hledaných slov pohybují v řádu desetikorun. Zbylé nerelevantní Související dotazy jsou pak opět z komerčně zajímavých oborů, kde jdou prokliky do stokorun.

Brno Moravia

Zámek

Spousta Souvisejících dotazů vůbec s hledaným tématem nesouvisí. Za pozornost ale stojí, že ty „nesouvisející“ Související dotazy nabízejí velmi zajímavé obory s hodně „drahými“ klíčovými slovy – pojištění, hypotéka, půjčky, povinné ručení, last minute, dovolená, založení firmy, ready made společnosti ale někde třeba i casino online….atd.

Kontaktní box 

9407842C-D2AF-4D98-8BF6-8A7FBD413D45

Mgr. Bc. Lenka Balašová, DiS.

  • vedoucí oddělení
  • BE8524BE-6F17-4546-AA87-2998DE46E495 234 653 121, 602 231 016
46F7E700-59DD-49E2-B445-AA370B18658A ÚOP v Praze
Na Perštýně 356/12, Praha 11000
Nepodléhá CC

Mgr. Andrea Holasová

  • redaktor
  • BE8524BE-6F17-4546-AA87-2998DE46E495 234 653 120, 776 178 914
46F7E700-59DD-49E2-B445-AA370B18658A ÚOP v Praze
Na Perštýně 356/12, Praha 11000
9407842C-D2AF-4D98-8BF6-8A7FBD413D45

Jana Horáčková

  • administrativní a spisový pracovník
  • BE8524BE-6F17-4546-AA87-2998DE46E495 234 653 341
46F7E700-59DD-49E2-B445-AA370B18658A ÚOP v Praze
Na Perštýně 356/12, Praha 11000
Mlýn

Kamil Staš17.10.2014 v 12:09

Nedávno jsem podobnou úvahu psal u sebe na blogu. Viz odkaz v hlavičce tohoto příspěvku. Já si myslím, že to co popisuješ je dosti pravděpodobné. Za vším je třeba hledat peníze.

Slider produktů

Ad unicum. Selected Works of Gothic, Renaissance and Mannerist Art from the National Heritage Institute, Czech Republic

1 845 Kč600 Kč

Detail

Alois Musil. Antika a české země

340 Kč100 Kč

Detail

Obrázkový rozcestník

Zima

Spíš bych se přikláněl k tomu, že Seznam chce kvalitní fulltext, ale nemá dostatečně kvalitní tým. Tlačení na Sklik je dlouhodobě sebevražda – pokud fulltext nabídne jen relevantní reklamu a nekvalitní výsledky, tak klesne počet uživatelů, s tím klesnou prokliky reklam, příjmy… a pak už bude jen jedno velké pápá.

Vánoce

Manipulace s uživateli ve prostěch Skliku je víc než zřejmá. Seznam u Souvisejících dotazů nemá zájem nabízet výsledky související (rozuměj relevantní), ale komerčně zajímavé.
Pak nezbývá než si položit otázky „Je stávající (ne)fungování seznamáckého fulltextu opravdu jen náhoda?“ a „Cui bono?“