Stránková stránka
Growth habit, occurrence, and use. SweetgumCLiquidambar styraciflua L.Cis found on avariety of sites from Connecticut and southeastern Missouri, south to central Florida andsoutheastern Texas. It also occurs in scattered locations from Mexico south to Nicaragua (Kormanik
1990) and is considered by some to be a very promising species for the American tropics (McCarterand Hughes 1984).
Flowering and fruiting. The small, greenish, monoecious flowers bloom in March to May.
The pistillate flowers are borne in axillary, globose heads that form the 22- to 35-mm-diameter
multiple heads of small 2-celled capsules (figure 1). The lustrous green color of the fruiting headfades to yellowish green or yellow as maturity is reached in September to November (Bonner 1974;Vines 1960). At the point of color change, moisture content of the fruit head should have droppedbelow 70% (Bonner 1972).
The beaklike capsules
The beaklike capsules open at this time, and the small, winged seeds (figures 2 and 3), 1 or 2 per capsule, are dispersed. Empty fruiting heads often remain on the trees over winter. Fair seed crops occur every year and bumper crops about every 3 years. The flowers are susceptible to late spring freezes that can greatly reduce seed crops. Crop reductions of up to 44% have also been reported from damage by seed bugsCLeptoglossus oppositus SayCin North Carolina (Ebel and Summerville 1983). Some trees have been known to flower and bear fruit 4 and 5 years after planting (Mohn and Randall 1970), but good crops are not common until the tress reach 20 to 30 years of age (Bonner 1974).


Nadpis cik cak
text cik cak
Nadpis 2 cik cak
Text cik cak 2


Nadpis cik cak3
Text cik cak 3
Harmonika čili akordeon
Harmonika je malý ruční hudební nástroj, na který hudebník hraje ústy výdechem nebo i zpětným nasáváním vzduchu.
Hráč foukací harmoniku obvykle drží jednou rukou či oběma rukama i ústy. Může ji mít připevněnu i na speciálním držáku zavěšeném na krku či na hlavě tak, aby měl volné ruce a mohl hrát rukou na jiný hudební nástroj (obvykle se jedná o hru na kytaru). Vzduch proudící skrz nástroj pak rozkmitává malé plechové jazýčky (naladěné z výroby na příslušnou výšku tónu) umístěné uvnitř nástroje. Každý otvor má dva jazýčky, jeden kmitající pro foukání (tzv. tóny foukané) a druhý při vdechování (tahané). Kmitající plechové jazýčky pak vydávají onen dosti charakteristický zvuk tohoto malého hudebního nástroje. Jeho použití v praxi leží zejména v blues a country hudbě, folku a v jazzu, v menší míře i v pop‑music. V prostředí vážné artificiální hudby se prakticky vůbec nepoužívá, jedná se o lidový hudební nástroj. Foukací harmonika patří stejně jako tahací harmonika neboli akordeon mezi aerofony.
Odkaz v rámečku

Brhlík lesní je malý druh pěvce z čeledi brhlíkovitých.

Obrázkový pocestník


Rychlý kontakt
Nevíte si rady? Nevadí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme.